Toptan İlkokul Likralı İki İplik Koşu Şortu

← Geri

Toptan İlkokul Likralı İki İplik Koşu Şortu

RENKLER

BEDENLER

S M L
XL XXL

Ürün Bilgisi

Likralı iki iplik koşu şortu

Şort Nedir?

Şortlar, genellikle spor sırasında giyilen, bacakları dizlerin üzerinde olan kısa pantolonlardır.

Şort sözcüğü, İngilizce short (kısa) sözcüğünün okunuşu olarak Türkçeye girmiştir. Temel yapısı bakımından iç çamaşır ile aynı olmakla birlikte iç çamaşırdan farkı iç giyim amacıyla değil gündelik yaşamda dış giyim amacıyla kullanılmasıdır. Şort aynı zamanda paçası bacağa yapışmayan açık dökümlü giysi olarak da ifade edilebilmektedir. Dış giyim amacıyla yaz aylarında erkek ve kadınların giydiği diz üzerinde paçası biten kısa kesimli bir tür pantolonu ifade ederken aynı zamanda bireysel ve takım sporlarının birçoğunda kullanılan giysi içinde kullanılmaktadır.

Şort Modelleri Nelerdir?

Yaz aylarında dış giyim olarak kadın ve erkeklerin giydiği diz üstünde biten kısa şortları ifade etse de birçok bireysel ve takım sporunda da kullanılmaktadır. Günlük hayatta dış giyim olarak kullanılanların bel çevresinde kemeri bulunmaktadır. Spor için üretilmiş olanların bel kısmında yüzüğün yanında uzanan elastik bir bel bandı bulunmaktadır. Yine spor için üretilenlerin bel kısmından lastikli ve lastik yanından geçen ayrıca bir de fitil uçkuru barındırmaktadır. Bu şortların Bermuda şort, Boxer, Skort ya da şort etek gibi özel kalıp şort modelleri bulunmaktadır.

Bermuda şort, bilinen diğer adıyla yürüyüş şortu veya kıyafet şortu, hem erkek hem de kadınların giydiği bir tür kısa pantolon modelidir. Paçalı ve paçasız olarak ikiye ayrılmakta ve dizden yaklaşık 2,5 cm yukarıda bulunmaktadır. Gerçek bermuda şortları, dizlerin altına kadar uzanan kapri ile karıştırılmamalıdır.

Boxer şort, genel olarak erkeklerin giydiği bir iç çamaşır türüdür. Boxer ilk olarak 1925 yılında icat edilmiştir. Günümüzde hemen hemen her erkeğin pantolonunun altında bu şortlardan bulunmaktadır. Boxer short aslında İngilizce bir kelimedir. Türkçe’ye “boxer” olarak çevrilen bu kelimeyi iç çamaşırı “baksır” için İngilizce telaffuzunu doğrudan Türkçe’ye uyarlanarak kullanılmaktadır.

Skort ya da şort etek, kadınlar tarafından giyilen bir tür etek çeşididir. Bazı skortların altındaki şort ile skort bütünleşik olarak tasarlanmıştır. Bu tür skortlar genellikle tenis vb. efora dayalı spor dallarında tercih edilmektedir. Skort, kadınlar tarafından icra edilen çim hokeyi, tenis, golf, bowling ve kamogye gibi spor dallarında popülerdir. Bunun yanında, kortlar atletik üniformaların önemli bileşenlerindendir. Kadın giyim markaları tarafından “skort” olarak adlandırılan bu etek yumuşak hatlı etek, kadınlar için geniş bir hareket kabiliyeti vermesi nedeniyle 1960’larda kadın tenisçiler arasında çokça beğenilir ve kullanılır hâle gelmiştir.

Likralı İki İplik Koşu Şortu

Likralı kumaşın çıkış noktası likra elyaftır ve likra; elastik sentetik bir lif olan elastanın ticari marka adıdır. Elastik yapıda sentetik bir kumaş olan elastanın ticari markası likralı kumaş olarak bilinmektedir. Oldukça esnek olan % 100 likralı iplikler kendi boyunun neredeyse 6 katına kadar uzayabilmektedir. Ancak tamamen likra ipliklerden oluşan kumaşlar yerine daha çok diğer liflerle karıştırılarak ve pamuklu, polyester gibi kumaşlara belli oranlarda eklenerek kullanılmaktadır.

Koşu yaparken bir süre sonra vücut ısısı artmaktadır. Vücut ısısı yükseldiği için vücutta ısı kaybı olacaktır. Bu durum kişilerin performansında düşmeye neden olmaktadır.

Likralı iki iplik koşu şortu’ nda kullanılan kumaşın özellikleri, üretim aşamasına göre değişiklik göstermektedir. Üretim esnasında eklenen ip yoğunluğuna göre kumaşın özellikleri değişmektedir. Bu tip kumaşlar dayanıklı olmaları ile dikkat çekmektedir. Dolayısıyla bu kumaştan yapılan giysiler, ter kokusu ve nem barındırmaz. Bu özellik, Uncteks spor kıyafetlerinin üretiminde sıkça tercih edilmesinde etkilidir.