Tüm gün okulda vakit geçiren çocukların rahatlık ve konfor açısından ne giydiği çok önemlidir. Son senelerde okullardaki kıyafet tasarımları da değişmeye başladı. Daha rahat tasarımları tercih etmeye başlayan okullar, okul sweati, sweat kazak gibi modellere listelerinde sıklıkla yer veriyorlar. 

Kışın soğuktan da koruyan sweat modelleri oldukça çeşitlidir. Bu çeşitlere göre okul kapüşonlu sweat ve kapüşonsuz sweat modelleri seçebilir. 

Haftanın neredeyse her günü giyilmesi gereken bu kıyafetlerin kaliteleri çok önemlidir. Sıklıkla giyilmesi demek sıklıkla yıkanması da demektir. Sürekli giyilen okul kıyafetinin kumaşının solmaya, sarkmaya, çekmeye ve sönmeye karşı dayanıklı olması beklenir. Ancak Sweatshirt kadın için şık tercih edilebilir. Bundan dolayı bazen okullar her iki cinsiyet için farklı renkler tercih ederler. Bu renklerin yıkandığında akmaması önemlidir. Her iki renk için de logolu sweatshirtler tercih edilebilir. Logolar okul ve öğrenci için önem taşır. Sweatshirtün kalitesini de etkiler. Eğer logo baskısı kalitesiz yapılırsa sweatshirt de kalitesiz gözükür. Logonun kumaş üzerine akmaması ve yıkandığında bozulmaması gerekir. 

Sweatshirt erkek için olduğu kadar kadın için de  rahat bir kıyafettir. Bu yüzden kaliteli bir okul sweatshirt modelinin kesimi bu noktada önem kazanır. Çok dar bir kesimde tasarlanan sweat öğrenciyi rahatsız etmesinin yanı sıra çok daha çabuk eskir. Sweatshirtün kollarının kesimi, beden kesimi ve yaka kesiminin birbirine uyumlu ve muntazam bir şekilde olması gerekir. Bu modelin kaliteli durmasını sağlar. 

Kaliteli bir sweatshirt kumaşının kalınlığı dikkat edilmesi gereken bir başka faktördür. Çok ince kumaşlarla tasarlanan sweatshirtler kalitesiz görünür. Tam tersi çok kalın kumaşlar da öğrencileri rahatsız eder ve öğrencilerin hareketlerini kısıtlayabilir.

Sweatshirtün tasarlandığı kumaşın alerjik reaksiyonlara yol açmaması önemlidir. Bunun için kumaşların belirli testlerden geçmiş olması gerekir. Kumaşın konforlu bir şekilde kullanılabilmesi için kaşındırmaması ve rahatsız etmemesi gerekir. 

Sweat erkek öğrencilere göre tasarlandığında boy beden olarak daha geniş olmalıdır. Erkek ve kadınlara göre tasarlanan modeller öğrenciler üzerinde daha iyi durur ve kaliteli gözükür. 

Toptan sweat fiyatları daha uygun olduğu için okullar modelleri uygun fiyata getirtebilir. Böylece her bütçeden öğrenci hem kaliteli hem de uygun fiyatlı okul kıyafetine sahip olabilir. Bunun yanında okul kıyafetleri online satış ile daha uygun fiyata satılıyor olabilir. Online olarak kaliteli bir okul kıyafeti almak herhangi bir dükkandan sıradan bir okul kıyafeti satın almaya göre çok hesaplı olabilir.