Sweatshirtler son zamanlarda oldukça popülerleşti ve moda ikonlarının, influencerların vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Moda dünyasının yükselen trendi haline gelen sweatshirtler ve sweatler, sokak stilinin ve spor giyimin yaygınlaşması ile birlikte trend çıtasını oldukça yukarıya taşıdı. Eskiden sadece spora giderken veya evden hızlıca çıkarken giydiğimiz bir parça olan sweatshirtler, değişen moda ile birlikte herkesin üzerinde farklı sweatshirt ve  sweat modelleri görebiliyoruz. Bunun yanında her yaş grubu ve cinsiyet için sweat modelleri de oldukça fazla. Kombinlenmesi de oldukça kolay olan sweatshirtlerin ve sweat kazakların erkeklerinde severek giydiği söylenebilir. 

Erkekler genellikle kıyafet konusunda çok seçici olmuyorlar. Onlar için kıyafetin şıklığından çok, rahatlığı ve kombinlenmesi kolay olan parçaları tercih edebiliyorlar. Bu yüzden sweatshirt erkek modellerinde genellikle pamuklu veya pamuk karışımı malzemelerden üretilir. Bunun nedeni pamuk ve pamuk karışımı malzemelerin soğuk havalarda daha sıcak tutmasını gösterebiliriz. Geçmişte daha çok erkeklerin tercihi gri, siyah ve tonları olmasına karşın günümüzde pastel ve daha canlı renklerde sweatshirtler daha fazla satılmakta. Bunun yanında günümüzde erkekler sevdikleri spor kulübü takımının logolu sweatshirtlerini giymeyi tercih edebiliyorlar. Erkekler için birçok seçenek bulunuyor bunlardan bazıları kapüşonlu sweatshirtler ve kapüşonsuz sweatshirtler olarak ikiye ayrılıyor. İki-üç yıl önce kapüşonlu sweatshirtler revaçta iken günümüzde bu durum kapüşonsuz sweatshirtlere dönmüş durumda. Bu yüzden modayı takip eden bazı erkekler kapüşonsuz sweatshirtleri daha çok tercih edebiliyor. 

Sweatshirt konusunda en çok karıştırılan bir diğer soru ise sweat ve sweatshirt arasındaki fark nedir ? Oldukça isimleri benzeyen bu iki giyim ürünü aslında bakarsınız yapı ve görüntü bakımından da oldukça benziyor. Sweat genellikle daha incedir ve kısadır, uzun modelleri de bulunur. Sweatshirt ise daha kalındır pamukludur standart bir boy ölçüsü olsada slim fit, regular gibi kalıpları bulunur. Genellikle zincir giyim mağazaları bu ikisini karıştırmamak için kapüşonsuz sweatshirt modellerini genellikle sweat kazak adı altında satar. Sweat kazaklar jean pantolonların üstünde şık durur. Bu yüzden rahatlık açısından sweatshirtler tercih edilirken şık ve cool görünmek için sweat tercih edilebilir.